שירותי מיחא

אבחון, הערכה ומעקב שמיעתי
עם קבלתו של הילד במיחא, אנו עורכים לו בדיקת שמיעה התנהגותית ובהמשך הילד מתחיל תהליך של התאמת מכשירי שמיעה. מיחא מספקת בדיקות שמיעה מקיפות ואבחונים רב תחומיים מעמיקים וכמו כן, הערכה התפתחותית, הכוללת אבחון תקשורת ושפה.

התאמת מכשירי שמיעה או הפניית ילדים לברור התאמה לניתוח שתל השבלול והתאמת תהליך השיקום לאחר הניתוח
הילדים זוכים אצלנו למגוון טיפולים רחב, החל מהתאמת מכשיר שמיעה בסיסי ועד שיקום לאחר ניתוח להשתלת שתל שבלולי עבור ילדים הסובלים מאובדן שמיעה מוחלט. תהליך האבחון, ההתאמה והרכישה של מכשיר השמיעה, כמו גם השיקום לאחר השתלת שתל השבלול, מלווה בהדרכה של ההורים על ידי צוות רב מקצועי הכולל אידיאולוגית, קלינאית תקשורת, עובדת סוציאלית ועוד.

בנק להשאלת מכשירי שמיעה
תהליך התאמת מכשירי השמיעה והטיפול הנדרש לכך אורך מספר חודשים. על מנת להקל על ההורים בשלב זה, עד למציאת המכשיר המתאים, מפעילה מיחא בנק להשאלת מכשירי שמיעה. בנק זה מצמצם להורים באופן משמעותי את העלויות ומאפשר להם להתאים מכשיר שמיעה התואם בדיוק את צרכי ילדיהם.

הערכה, אבחון וטיפול בתקשורת, שפה ודיבור
כל ילד המגיע למיחא עובר קודם לכן אבחון שמיעתי בבתי חולים או במכונים אידיאולוגיים בקהילה הכולל בדיקות שמיעה אובייקטיביות ו/או התנהגותיות ובמידת הצורך גם בדיקות טימפנומטריה. לאור תוצאות בדיקת השמיעה של הילד, הוא מופנה למיחא להערכת הצורך בשיקום שמיעתי. עם קבלתו של הילד למיחא, אנו עורכים לו בדיקת שמיעה התנהגותית ובהמשך הילד מתחיל תהליך של התאמת מכשיר שמיעה. במידת הצורך מבוצעת גם בדיקת טימפנומטריה. הילד המטופל במיחא מגיל לידה ועד הכניסה לכיתה א', עובר בדיקות שמיעה תקופתיות, מעקב והערכה וההורים השותפים בתהליף מקבלים משוב, ייעוץ ותמיכה מהצוות החם והמסור במיחא.

שירות רפואי של רופא אף אוזן גרון
כחלק מהשירות הניתן במיחא, מעמידה העמותה לרשות ההורים, ייעוץ של רופא אף אוזן גרון, המגיע אחת לשבוע לבניין מיחא במיוחד כדי לבדוק את הילד.

רפוי בעיסוק
ריפוי בעיסוק הוא מקצוע טיפולי שיקומי שמנסה באמצעות משחק ובאמצעות דברים המשמעותיים לילד, להגיע לעולמו ולנסות לסייע לו למצות את הפוטנציאל שלו.
אנו במיחא, מאמינים שעצמאות והשתתפות פעילה בחיי היומיום הם מאבני היסוד של תחושת הביטחון והרווחה האישית של האדם והם מהווים בסיס ללמידה משמעותית.
במסגרת פעילות הילדים במיחא מקבלים הילדים עידוד לעצמאות בתפקודי היומיום, מתנסים בקבוצות תנועה מובנות, מקבלים משימות מאתגרות בשעות הפנאי בחצר ובמידת הצורך מקבלים טיפולים פרטניים.

48ee1e8a0a8f50dce4f8cb9ab418e211_2_XLשירות פסיכולוגי
במקרים מיוחדים מאפשרת מיחא בתיאום עם מנהלת החטיבה החינוכית לקבל הערכה או יעוץ פסיכולוגי להורים המתמודדים עם קשיים ודילמות כגון; התפתחות רגשית או קוגניטיבית של הילד, התייחסות הסביבה, תחושות במשפחה ועוד.

שירות סוציאלי
במקביל לטיפול הפרטני אצל קלינאית התקשורת, תוזמנו למפגש עם העובדת הסוציאלית. מפגש זה נועד לקלוט אתכם במערכת, לפתוח דלת לקשר מתמשך, להוסיף מקור תמיכה והכוונה ולסייע לכם במיצוי הזכויות ממוסדות המדינה.

תאום ייעוץ גנטי
במיחא נוכל להפנות אתכם לייעוץ מקצועי בתחום הגנטי באחד מהממוסדות הרפואיים בסביבת מגוריכם. ייעוץ זה חשוב להורים שחושבים על הרחבת המשפחה ומבקשים להיות מודעים לאפשרויות ולסיכונים הקיימים.

ליווי הילד ומשפחתו במעברים ובמסגרות המשך
במהלך שנות השהות של הילד עם לקות בשמיעה, במסגרות הטיפול בבית מיחא, יש לו ולמשפחתו מספר תקופות מעבר:

• מטיפול פרטני לשילוב קבוצתי.
• מחטיבת הגיל הרך לחטיבה הקדם יסודית (גילאי שלוש).
• ממסגרת הגן למערכת הבית ספרית (גילאי שש – שבע).

אנו בבית מיחא, מאמינים בחשיבות הלווי והתמיכה בילד ובמשפחה בתקופות מעבר אלו, על מנת לסייע להם להתמודד ולהסתגל למסגרות ההמשך תוך זרימה מתקופה אחת לתקופה חדשה. בתהליך זה, אנו דואגים להקנות להורה מידע, לאפשר לו להבין ולהכיר את האפשרויות העמודות בפניו וללוות אותו בתהליך קבלת ההחלטות לגבי המסגרת החינוכית המתאימה ביותר עבור הילד ומשפחתו.

48ee1e8a0a8f50dce4f8cb9ab418e211_XLקורס בשפת סימנים
אנו במיחא, מאמינים בצורך להתאים את הגישה התקשורתית לצרכי הילד ולרצון המשפחה. הצוות המקצועי במיחא, מתמחה בכל שיטות התקשורת ומלווה את המשפחה בתהליך ההחלטה והטיפול הנבחר. כחלק מתפיסה זו, מתקיים במיחא קורס לשפת סימנים בהובלה של מורה מקצועית. הקורס מתקיים בתשלום סימלי פעם בשבוע (רמת מתחילים ומתקדמים) ומיועד להורים, לצוותים החינוכיים או למתנדבים בארגון הנדרשים לשפת הסימנים לצרכי עבודתם.

טיפול באומנויות, בתנועה, במוזיקה, באמצעות בעלי חיים וביבליותרפיה
הצוות המקצועי בבית מיחא, מאמין בהתייחסות כוללת לכל תחומי ההתפתחות של הילד ומתן מענה מקצועי למרכיבים השונים התומכים בהתפתחות תקינה. אנו במיחא משלבים פעילויות הקשורות להקניית שפה ותקשורת בשגרת החיים היומיומית. כחלק מתפיסה זו אנו משלבים אנשי מקצוע מתחום האומנות, טיפול עם בעלי חיים, טיפול בתנועה ובמוסיקה ועוד. חשיפת הילדים לתחומים אלו מסייעים לתהליך התפתחותם ושילובם בחברת הילדים השומעים.

קשר עם מוסדות שונים בקהילה והדרכת אנשי מקצוע
בית מיחא, רואה חשיבות רבה בהגברת מודעות הקהילה השומעת, לצרכיהם המיוחדים של ילדים עם לקויות שמיעה. למודעות זו, השלכות על התייחסות והסיוע של הקהילה לילדים עם לקות שמיעה והיא תורמת רבות לתהליך השיקום החברתי של הילדים. במטרה לסייע לילד עם לקות בשמיעה ומשפחתו, עמותת בית מיחאמקיימת קשר הדוק ויומיומי עם גורמים טיפוליים וקהילתיים כגון: משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, מרכזים רפואיים המתמחים בניתוח שתל השבלול, מכונים להתפתחות הילד, רופאי ילדים, רופאי א.א.ג, רופאים התפתחותיים, גנטיקאים, סוכנים של מכשירי שמיעה ומעבדות להכנת אוזניות.