מייסד מיחא

ד”ר עזרא קורין (קורעין)
1908-1976

סיפור חייו של ד”ר עזרא קורין שזור בטלטלות ההיסטוריות של המאה העשרים על כל המשמעויות שלהן, כולל התרבותית. אישיותו מיזגה תרבויות שונות שהתקיימו בשלום זו לצד זו.

הוא נולד בבגדאד , התחנך בבתי הספר של “אליאנס” ואת לימודי הרפואה שלו עשה בביירות, באוניברסיטה הצרפתית. בפריז עשה את התמחותו באף-אוזן-גרון, ומשם חזר לבגדאד. בבגדאד עבד בביה”ח היהודי והיה פעיל מרכזי בקהילה.

כבר ב-1947 החליט ד”ר קורין לעזוב את עירק, עם משפחתו, והגיע לצרפת במטרה להשתקע בה. בביה”ח מרכזי בפריז התוודע לבעיות של ילדים חרשים ומתחרשים, ונטל חלק במחקרים חלוציים שנעשו בתחום זה. את הידע שצבר הביא אתו לארץ עם עלייתו בשנת 1951.

בארץ הצטרף לצוות מחלקת א.א.ג. בבי”ח תל-השומר ובמקביל התמנה למנהל מכון אודיולוגיה (שמיעה ודיבור ) של ביה”ח. במסגרת עבודתו היה ממייסדי בית הספר להפרעות בתקשורת של אוניברסיטת ת”א שם לימד עד ימיו האחרונים.

ב-1953 ייסד את עמותת מיחא- מחנכי ילדים חרשים, שאת חזונה ותולדותיה אפשר להכיר במסגרת האתר. בעבודתו ההתנדבותית במיחא הצליח להגשים את חזונו, שרצה בהשתלבות מלאה של ילדים לקויי שמיעה בחברה השומעת, על בסיס שוויוני.

מפעלו במיחא זיכה אותו בפרס פליסקין לשנת 1965 ובפרס ישראל לשנת 1976 בקטגוריה: מפעל חיים-תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. הוא נפטר כחודש לפני הטקס עצמו בשנת 1976.

על שם ד”ר עזרא קורין נקראו רחוב וגינת שעשועים בשכונת נווה חן בתל-אביב וגינה ציבורית בשכונת הגפן ברמת-גן.