עקרונות הטיפול

בית מיחא הינו מרכז טיפולי רב-תחומי המתמקצע בשיקום שמיעתי, תקשורתי ושפתי בתינוקות ובילדים עם לקות בשמיעה מגיל לידה עד שילובם בכיתה א’ במסגרות בתי הספר .

אנו מאמינים כי ניתן להעניק לכל ילד חרש או עם לקות בשמיעה, את הכלים הדרושים לו לרכישת מיומנויות שמיעתיות, תקשורתיות ושפתיות שיסייעו לו בהתפתחותו ובשילובו המלא בחברה.

(שנים ראשונות קריטיות, מעורבות משפחה, שילוב עם ילדים שומעים, חדשנות והתעדכנות – טיפוח והכשרת צוות, שתפים,).

השנים הראשונות בחיי ילדים הינן משמעותיות ביותר לתהליך רכישת כישורי תקשורת ראשוניים ובעקבותיהם רכישת השפה, ועל כן אנו מאמינים בחשיבותה של התערבות טיפולית מוקדמת ככל האפשר כבר בחודשים הראשונים לחיי התינוק. בתקופה זו ישנה גמישות בהתפתחות המוח, כך שניתן לקדם את הילד ולהגיע להישגים מיטביים בהמשך.

אחת מאבני היסוד בתכנית ההתערבות במיחא הינה שילוב ושיתוף המשפחה. על פי גישה זו, למשפחה תפקיד עיקרי ומשמעותי בהתפתחותו של הילד ובתהליכי השיקום שלו. הצוות הרב מקצועי בבית מיחא מעניק מידע, הדרכה ותמיכה להורים במימוש התפקיד הטבעי שלהם בגידול הילד. הצוות פועל לשותפות ההורים בתכנית הטיפול, בקבלת החלטות על מטרות הטיפול, יעדיו ודרכי ההתערבות.

הצוות המקצועי בבית מיחא מתמחה במגוון שיטות טיפול וגישות תקשורתיות המותאמות לצרכי הילד ולבקשות משפחתו: תקשורת אוראלית, תקשורת שמיעתית מילולית ותקשורת כוללנית (שפה אוראלית ושפת הסימנים).

אנו מאמינים כי התפתחות אופטימלית של הילד מתרחשת בסביבתו הטבעית. לפיכך, תכנית ההתערבות במיחא מושתתת על הגישה הטבעית להתפתחות שפה, התומכת בשילוב פעילויות הקשורות להקניית שפה ותקשורת בשגרת החיים היומיומית. גישה זו שמה דגש על טיפוח תקשורת ושפה באמצעות יחסי הגומלין בין הילד להוריו וביסוס הדפוסים הרגשיים והיחסים החברתיים של הילד בסביבתו הטבעית.

הצוות הרב-תחומי המקצועי בבית מיחא מאמין בהתייחסות כוללת לכל תחומי התפקוד של הילד ומתן מענה מקצועי למכלול המרכיבים השונים התומכים בהתפתחות תקינה. בהתאם לכך, פועל הצוות בתאום ובסנכרון הדדי בין כלל אנשי המקצוע המעורבים בטיפול בילד – צוות חינוכי, קלינאיות תקשורת, אודיולוגיות, מרפאות בעיסוק, מטפלים רגשיים, פיזיותרפיסטים ועובדים סוציאליים. בכך מתאפשר מפגש ודיון פורה ומקצועי שמטרתם לשפר את איכות הטיפול בילד ובמשפחתו.

בהתאם ליכולותיו וכישוריו של הילד, אנו בבית מיחא שואפים לשילוב מרבי של הילד במסגרות חינוכיות בקהילה, תוך הדגשת החשיבות שיש להתנסויות ולמידה עם ילדים שומעים. הצוות המקצועי מלווה את הילד ומשפחתו בשילוב, תוך הנגשת הסביבה הלימודית ומתן הדרכה ותמיכה לכל השותפים בתהליך זה.

ילד עם לקות שמיעה בטיפול בדיבור עם קלינאית תקשורת
ילד עם לקות שמיעה בטיפול בדיבור עם קלינאית תקשורת

אנו בבית מיחא מאמינים כי על מנת להעניק לילדים את הטיפול בסטנדרטים הגבוהים ביותר, עלינו לשמש מופת במקצועיות ובמומחיות, ולהיות בחזית הידע המתעדכן בתחום הטיפול בלקויות השמיעה. בהתאם לכך, נמצא הצוות בקשר רציף עם מוסדות אקדמיים בארץ ובעולם, מרכזים רפואיים, מרכזי השתלה, ורופאים בקהילה. בנוסף, עוברים חברי הצוות הכשרות שוטפות לאורך כל ימות השנה, הכוללות השתלמויות מוסדיות, הדרכות קבוצתיות והדרכות אישיות, בהתאם לצרכים של כל איש צוות והוותק שלו. המקצועיות והידע שהצטברו בעמותת בית מיחא לאורך עשרות שנים הפכו אותה למרכז הכשרה והדרכה לסטודנטים. העמותה מקיימת הדרכות וימי עיון מקצועיים בתחום לקויות שמיעה, עבור אנשי מקצוע מכל רחבי הארץ.