מעון כפר קאסם

ילדה ואמא במעון כפר קאסם

מיחא כפר קאסם הינו שלוחה של בית מיחא, והוא מיועד לכל הילדים מאזור המרכז אשר שפת האם שלהם הינה ערבית ואשר יש להם לקות בשמיעה המחייבת תהליכי שיקום, חינוך וטיפול. החלטת בית מיחא להקים מעון יום שיקומי בכפר קאסם נבעה מתוך אמונה כי ילדים עם ליקוי בשמיעה זקוקים למערך טיפול וחינוך המותאמים לשפה, לתרבות ולאורח החיים הקיימים בסביבתם הטבעית. הפעלת המעון בכפר קאסם מעניקה שירותים לילדים בסמוך למקום מגוריהם, מאפשרת למשפחותיהם למצות זכויות המוקנות להם בחוק, מזמנת למידה חברתית ורגשית בקבוצת השווים. ובאופן כללי ניתן לומר כי הפעילות במעון מאפשרת הגדלת אינטנסיביות הטיפולים לצרכים של פעוטות צעירים ולצרכים של פעוטות העושים את צעדיהם הראשונים בלמידה בעזרת שתל השבלול בפרט.

חשוב לציין כי על סמך הנתונים הקיימים, לקות בשמיעה מולדת מתרחשת אחת ל – 900 לידות. הטענה הרווחת היא כי בקרב משפחות במגזר הערבי שכיחות הולדת תינוק עם ליקוי בשמיעה היא גבוהה יותר במיוחד בשל נישואי קרובים. אולם אנו נתקלים בקשיים באיתור מוקדם של ילדים עם לקות בשמיעה מן המגזר הערבי. קושי זה נובע לרוב מחוסר מודעות מצד המשפחה לחשיבות תהליך השיקום כצעד הכרחי להתפתחות הדיבור והשמיעה של ילדיהם ולהשתלבות שלהם בחברה השומעת.
אמונתנו היא כי מיצוב המעון בכפר קאסם יסייע באיתור ילדים נוספים עם לקות בשמיעה ויגביר את המודעות לצרכיהם באזור המשולש הדרומי ומעבר לתחום זה. ואכן, מאז הקמת המעון בשנת 2008 ועד היום, מספר הילדים שהצטרפו למעון גדל באופן משמעותי, ובסוף שנת הלימודים האחרונה הגיע מספר הילדים במעון לשבע עשרה ילדים. לאור העלייה הזו במספר הילדים שנכנסו למעון, וכתוצאה ממספר הילדים מהמגזר הערבי שעתידים להצטרף בזמן הקרוב למעון, ובהתחשב בעובדה שבמגזר הערבי מעל 90% מהמשפחות משלבות את ילדיהם במעון, היה צורך להיערך להרחבת המעון ולהוספת כיתת גן, וגם להוספת חדרי הטיפול הפרא-רפואיים.

במהלך קיץ 2012 נערך שיפוץ כללי להרחבת המעון ונוסף אגף חדש, שכלל גן חדש לתינוקות, חדרי קלינאיות תקשורת וכן חדר פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק. טקס פתיחת האגף החדש נערך בתאריך 1.11.12.
אנו במיחא מאמינים כי ההורים הם שותפים פעילים בכל התהליך השיקומי של הילדים ולכן אנו דואגים לשמור על קשר הדוק עם ההורים, ואנו מקיימים מדי חודש עד חודשיים מפגשים עם הורי הילדים, הן באמצעות ערבי הורים או סדרת מפגשים עם העובדת סוציאלית ו/או הגננת. בנוסף, אנו מקיימים עם ההורים קשר טלפוני רצוף לצורך הדרכה, התייעצות ועדכונים.

צוות המעון מורכב ממנהל המעון, עובד סוציאלי, קלינאית תקשורת, מרפא בעיסוק, פיזיותרפיסט, גננת וחמש סייעות. כל הצוות שעובד במעון הינו בעל ניסיון בעבודה עם ילדים בגיל הרך.

אנו במיחא כפר קאסם מאמינים שלכל ילד מגיע לקבל את הטיפול הטוב ביותר עבורו כדי לממש את הפוטנציאל הטמון בו, ועל מנת שיוכל להשתלב בחברה שלו באופן מלא ושווה.

להתקשרות, בירורים וקבלת מידע, נא ליצור קשר עם מנהל המרכז בכפר קאסם:

מר סאלח שורבג'י
טלפקס: 03-9074988
נייד: 054-9340407